۱۰دلیل برای شستن زود به زود ملحفه تخت

بهترین زمان شستشوی ملحفه کشدار

براساس مطالعات علمی هر چند وقت یکبار باید ملحفه های خود را بشوریم ؟

 

هنگامی که قصد خوابیدن دارید ، آخرین چیزی که احتمالاً در مورد آن فکر می کنید این است که چه چیزی ممکن است در گوشه و کناره­های ملحفه­تان کمین کند و احتمالا به دلیل میکروسکوپی بودن آنها اهمیتی نمی­دهید.

فیلیپ تیرنو ، میکروبیولوژیست و آسیب شناس دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک میگوید “ملحفه شما دارای هاگ­های قارچی ، باکتری ، شوره حیوانات ، گرد و خاک ، الیاف ، مواد نامشخصی که ملحفه از آن ساخته شده ، رنگ ، انواع دفع های بدن از جمله عرق ، سلولهای پوستی و … می­باشد. ”

“به علاوه مواد آرایشی ، کرم های صورت و بدن و انواع مححصولات روغنی که مردم استفاده می کنند در ملحفه وجود دارد.”

همچنین تیرنو میگوید ، “چیزهای بیشتری نیز وجود دارد ، از جمله غذا ، زیرا مردم در رختخواب غذا می خورند و این مسأله محیط خوبی را برای این موجودات فراهم می کند.”

این میکروبهای خانگی ممکن است بر سلامتی ما اثر منفی بگذارد به عنوان مثال باکتری های نامطبوع گوشت و سبزیجات خام می توانند روزها یا حتی سالها روی سطح زندگی کنند و باعث بروز موارد وحشتناک مسمومیت غذایی شوند.

 

کپک های میکروسکوپی روی سطوح حمام و پارچه های مرطوب باعث تشدید یا ایجاد آلرژی و آسم می شود.

فکر می کنید این موضوع به شما ربطی ندارد زیرا شما یک فرد نسبتاً تمیز هستید؟ دوباره فکر کنید…

انسانها به طور طبیعی سالانه ۲۶ گالن (۹۸.۴ لیتر) عرق در رختخواب تولید می کنند. این رطوبت ، در سطح بالا ، “محیط ایده­آل کشت قارچ” است.

 

در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ که میزان آلودگی قارچی در بستر را ارزیابی کرده ، محققان دریافتند که بالشتهای پر و مصنوعی که از یک سال و نیم تا بیست سال استفاده شده اند می توانند شامل ۴ تا ۱۷ گونه مختلف قارچ باشند و با گذشت زمان ، میزان قارچ ها ، باکتری ها و بسیاری از بقایای دیگر که جمع می شوند بسیار چشمگیر است.

تیرنو می­گوید: “شما می­دانید که چگونه شهرهای باستانی زیر آوار دفن شدند و ما برای پیدا کردن آنها مجبور به حفاری شدیم؟ دلیل این است که جاذبه باعث می شود آوار به مرور زمان نشست کند و همه چیز را دفن کند.”

“همین اتفاق برای تشک و بالشت نیز رخ می دهد: جاذبه همه این آوارها را فرو می ریزد تا در مرکز بالشت و تشک مستقر شود. و شما روزانه حداقل ۸ ساعت از آن میکروب­ها را استنشاق می کنید.”

با توجه به اینکه از شش نفر یک نفر آلرژی دارد و یک فرد ​​تقریباً یک سوم از زندگی خود را در رختخواب میگذراند ، دانشمندان حدس می زنند که ممکن است تختخواب ما منبع بدبختی ما باشد.

 

 

تیرنو در مصاحبه خود میگوید: “من هنور به ذرات گرد و غبار اشاره نکرده ام.”

” گرد و غباری که در ملحفه شما وجود دارد حساسیت زا هستند. حتی اگر آلرژی ندارید ، به عنوان یک فرد عادی به آن واکنش نشان می دهید.”

این حساسیت ها ممکن است باعث شود که شما با بینی پر از خواب بیدار شوید و باعث ایجاد یا تشدید آلرژی ویا آسم شود.

بنابراین ضروری است که تخت خود را همواره  تمیز نگه دارید تا از بدن خود در مقابل این مشکلات مراقبت کنید.

 

بنابراین هر چندوقت یکبار باید ملحفه تخت خود را بشورید؟

مواردی که گفته شد معمولا بین یک تا دو هفته خطرزا خواهند شد، بنابراین ملحفه های شما باید به طور متوسط​​ در هفته یک بار شسته شوند.

و باتوجه به این مسئله که هیچ مطالعه رسمی در مورد اینکه شما چندوقت یکبار باید وسایل خانه را تمیز کنید ، انجام نشده است ، این پیشنهاد شستشوی هفتگی برای ملحفه فقط یک توصیه است.

و اگر مانند اکثر مردم هستید و فرصت شستشوی هفتگی را ندارید سرخورده نشوید ، بسته به نوع استفاده ، فقط باید هر شش ماه آن را به طور دوره ای بشویید یا تعویض کنید تا به مشکل نخورید.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *