پارچه تترون ملحفه چیست؟

چگونه از آب رفت پارچه جلوگیری کنیم؟

پارچه تترون چیست؟

عمده تولیدات ما در دواج،به سبب قیمت و کیفیت مناسب آن از پارچه های تترون ایرانی کارخانه های بروجرد،اصفهان و یزد می باشد. به همین دلیل لازم دونستیم تا در مورد این نوع پارچه توضیح مختصری بدهیم.

پارچه تترون معمولا با الیاف پلى استر ویسکوز در گرم هاى مختلف بافت مى گردد و معمولا در پنج عرض مختلف ٩٠، ١۵٠ و ١٨٠ سانتى متر و ٢ متر و ٣ متر تولید مى شود.
گرماژ این پارچه اکثرا بین وزن هاى ١۵٠ تا ١٩٠ متغیر است.
تترون نیز مانند بسیارى از پارچه ها بعد از طى فرآیند ریسندگى و بافندگى از سالن بافت روانه رنگرزى مى شود و در آنجا به روش هاى گوناگون مورد تکمیل و طاقه پیچى قرار مى گیرد. این پارچه در حال حاضر با بیش از ١۵٠ رنگ متنوع مورد تکمیل قرار مى گیرد که معمولا کارخانجات برند بین ۴٠ تا ٩٠ رنگ آن را در کالیته خود دارند.

پارچه تترون ملحفه چیست؟

اگر چه کارخانجات نساجی در کشور انواع تترون مرغوب را تولید می کنند ولی در بازار تترون ژاپنی، تترون چینی و تترون تایلندی نیز عرضه می شود که مزیتی بر تترون های ایرانی ندارند و به قیمت بالاتری نیز به فروش می رسند.

انواع پارچه تترون

تترون فلامنت پنبه ای (Filament tetron)

الیاف فلامنت از دسته الیاف مصنوعی هستند که در کارخانه ها تولید می شوند. از ترکیب ۷۰% فلامنت و ۳۰% پنبه، پارجه ی فلامنت درست می شود. پارچه فیلامنت بسیار نرم و خنک بوده و دلیل تنفس بالا، بیشترین کاربرد را در روتختی های بیمارستانی و لباس مخصوص بیماران را دارد.

تترون میکروفایبر(Microfiber tetron)

پارچه‌های تترون تولید شده از پلی استرو نایلون که دارای بافت سبک و تارهای نازکی است را تترون میکرو می نامند. تترون های میکروفیبر جایگزین خوبی برای پارچه های ابریشمی هستند چراکه، سبکی و نرمی پارچه های ابریشمی را دارند و به اندازه ی پارچه های ابریشمی گران نیستند. مقاومت در برابر شست و شو و چروک شدن از دیگر مزیت های پارچه هایMicrofiber  است.

 

مصارف پارچه تترون :

مصارف پارچه تترون در حدی می باشد که در تمام کل طول سال از بازار گرمى برخوردار است.
مصرف در دوخت پیراهن، مقنعه، ملحفه، چادر، یونیفرم ارگان ها، خرج کار پوشاک، عروسک سازى، لباس نوزاد، رو تختى و … از عمومى ترین مصارف این نوع پارچه می باشد.

پارچه تترون ملحفه چیست؟

دلیل مصرف بالای پارچه تترون :

به راستى چه دلیلی باعث گردیده تا یک پارچه تا این حد خواهان دارد که بیش از صد ها واحد نساجى در این حوزه فعالیت می کنند؟
مشخصات خوب از یک پارچه، که عمومیت پیدا کرده و در جامعه برای هر شخصى قابل فهم است ، ظرافت ،لطافت و سادگی مى باشد.
بحث بعدی که به خصوص برای تولید کنندگان پوشاک و مصرف کنندگان مهم است مبحث قیمت است.
در کل پارچه هاى ساده و بدون طرح چون اسیر تغییر مد و سلیقه روز جامعه نیستند همیشه خواهان دارند و شاید برای آنها حتی تاریخ انقضایی هم نباشد! این پارچه نیز به خاطر سادگی، تنوع رنگ، قیمت بسیار مناسب و زیر دست لطیفی که دارد تا این اندازه مورد تقاضا قرار گرفته است.
البته از ویژگی هایی مثل ضد حساسیت و خنک بودن آن به خصوص در گرما نباید غافل بود! همچنین این پارچه به علت داشتن ترکیبات پلی استر در ساختار خود به هیچ عنوان دچار آبرفتگی و رنگ دهی نخواهند شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *